top of page
W warsztatach w Austrii udział wzięły: Joanna z 2a, Kuba z 2e i Jan z 1a
Gratulujemy !!!

WIZYTA W AUSTRII - REALGYMNASIUM DES SCHULVEREINES AM BENEDIKTINERSTIFT LAMBACH

LAMBACH 15-20 KWIETNIA 2018
 

Pierwszego dnia zorganizowano integracyjne zajęcia w grupach, by dać uczniom możliwość poznać się i przełamać pierwsze lody. Zaprezentowano program pobytu, zorganizowano spacer po mieście z wykorzystaniem kodów QR na terenie szkoły. Po zajęciach odbyła się prezentacja i nauka tańców narodowych.

 

Drugiego dnia uczniowie zostali podzielenie na grupy i uczestniczyli w lekcjach, po czym miała miejsce ceremonia otwierająca projekt w szkole. Następnie każdy partner przedstawił prezentację na temat historii swojego kraju w okresie średniowiecza. Później uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych tradycjom narodowym krajów partnerskich (w międzynarodowych zespołach, wykorzystując ICT opracowali prezentacją pokazującą różnorodne tradycje krajów Europy w zależności od pory roku), a następnie wyniki swojej pracy zaprezentowali społeczności szkolnej i projektowej.  W międzyczasie odbyło się spotkanie nauczycieli z burmistrzem miasta i robocze spotkanie koordynatorów.

 

 

Kolejny dzień był poświęcony historii średniowiecza. Uczniowie zwiedzili klasztor benedyktyński i dowiedzieli się jak klasztor został założony, jak wyglądało życie benedyktynów w przeszłości i porównali je z czasami obecnymi. Mieli możliwość rozmowy z opatem na temat zadań i obowiązków klasztoru dziś i w średniowieczu. Uczniowie zwiedzili klasztor od podwalin do biblioteki, wzięli udział w warsztatach kaligraficznych (wczuli się w role średniowiecznych mnichów - przebrali się w habity i otrzymali gęsie pióra i kałamarze, ćwiczyli pismo średniowieczne).

Po południu miała miejsce wycieczka do Gmunden, miasteczka ukształtowanego w XIII w i odgrywającego istotną role w życiu gospodarczym w średniowieczu ze względu na handel solą.  Uczniowie pracując w grupach uczestniczyli w grze terenowej po mieście odszukując potrzebne im informacje do dziennika podróży. 

We środę uczestniczy projektu wzięli udział w lekcji biologii poświęconej wartości chleba w średniowieczu. Nie tylko poznali zasady rządzące procesem pieczenia chleba, ale także mieli możliwość go upiec.

Następnym zadaniem była wspólna praca nad dziennikami podróży. Pytania w nim zawarte służyły dokonaniu ewaluacji działań, zajęć, wycieczek podczas mobilności, kształtowały umiejętności z zakresu ICT, komunikacji w języki angielskim i pracy grupowej. 

Po zajęciach zorganizowano spacer edukacyjny do Kościoła Trójcy Świętej, należącego do opactwa w Lambach (uczniowie Austriaccy pełnili rolę przewodników dla gości). Następnie udano się do ważnego w średniowieczu ośrodku w Wels, gdzie znajduje się pałac, w którym zmarł cesarz Maksymilian I w 1519 r.

W czwartek zwiedzano Salzburg: klasztor w Nonnberg, najstarsze tego typu opactwo w Europie, założone w VIII w., gdzie uczestnicy projektu mogli z bliska poznać tajniki i zasady  życia benedyktynek. Następnie wspięto się do Fortecy Hohensalzburg, w którym poruszano się z audioguidem po angielsku. Kolejny punkt programu to spacer po “Getreidegasse”, miejscu, gdzie znajduje się wiele znaków handlowych pochodzących jeszcze ze średniowiecza. Ostatnim przystankiem tego dnia było Mondsee i spacer nad malowniczym jeziorem.

Ostatniego dnia uczniowie pracowali w bibliotece w zespołach nad ostatecznym kształtem prezentacji ukazujących ich tygodniowy pobyt w Austrii. Uczniowie dokonali ewaluacji wypełniając dzienniki i zaprezentowali tygodniową pracę partnerom. 

W ciągu tygodnia pracy uczniowie mieli możliwość wykorzystywać różnorodne techniki (ICT, audoguide, kody QR, anglojęzyczny przewodnik), pracować w grupie, rozwijać umiejętności językowe, komunikacyjne, autoprezentacji i poszerzyć swą wiedzę z zakresu historii i kultury Europy.  

Nasza podróż do domu rozpoczęła się w sobotę rano. Pojechaliśmy pociągiem do Wiednia, gdzie spędziliśmy ok. 3 godzin. Następnie z Wien Hauptbanhof  ruszyliśmy do Warszawy.

Warsztaty w Austrii będą zawsze mile wspominane.

bottom of page