nowy projekt realizowany w CLVIII Liceum w ramach programu Erasmus + 2017-2019
W warsztatach na Cyprze udział wezmą:
Zuzia i Hubert z 2a
Gratulujemy !!!
WIZYTA NA CYPRZE E - PASCAL GREEK SCHOOL LEMESOS
LIMASSOL 22-29 WRZEŚNIA 2018
Pierwszy dzień spotkania projektowego na Cyprze poświęcony był poznaniu siebie i tradycyjnym grom integracyjnym. Pojechaliśmy do miejscowości Vouni, gdzie w budynku byłej szkoły czekał na nas obiad złożony z tradycyjnych dań kuchni cypryjskiej, a potem tańce greckie i wspólne zabawy. Następnie uczestniczyliśmy w inscenizacji cypryjskiego wesela, podczas którego zaprezentowano różne tradycje weselne oraz te związanie z winobraniem. W miasteczku odbywał się targ i można było obejrzeć i spróbować różnych przysmaków.
Dzień drugi uczniowie rozpoczęli od lekcji matematyki, a nauczyciele obejrzeli szkołę i omówili jej założenia oraz organizację. Następnie miały miejsce prezentacje historyczne na temat czasów późnego średniowiecza w Europie. Uczniowie z Czartoryskiej przybliżyli uczestnikom projektu czasy Jagiellonów w XV wieku, konflikty z krzyżakami i elementy kultury gotyckiej w Polsce. Kolejny punkt programu to warsztaty ceramiczne, podczas których wczuliśmy się w rolę średniowiecznych rzemieślników lepiąc z gliny miseczki ozdabiając je ornamentami wg starych wzorów. Po południu u wszyscy zwiedzali zamek w Limassol, który jest przykładem architektury średniowiecza w wydaniu cypryjskim.
Trzeciego dnia rankiem o 7:45 rozpoczęły się lekcje, w tym warsztaty komputerowe poświęcone tworzeniu prezentacji. Potem pojechaliśmy do Larnaki, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Folkloru Cypru. Wystawa dotyczyła tradycyjnego wystroju domu na wyspie oraz obrzędom ślubnym. Uczniowie mogli wczuć się w role państwa młodych i gości weselnych. Potem mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych potraw w czasie lunchu. Po południu widzieliśmy meczet Hala Sultan Tekken nad jeziorem solnym, gdzie pochowano macochę Mahometa. Jest to jedno z ważniejszych miejsc islamu. Potem udaliśmy się do średniowiecznego zamku i kościoła świętego Łazarza wybudowanego w czasach bizantyjskich (ok. IV w.).
Czwartego dnia po porannych lekcjach udaliśmy się do Nikozji, stolicy Republiki Cypru, miasta podzielonego od 1974 r. i inwazji tureckiej na Cypr. Nikozja jest podzielona między dwa państwa i wciąż trwają negocjacje, by rozwiązać ten konflikt.
Mieliśmy okazję zobaczyć weneckie mury otaczające miasto, panoramę Nikozji, muzeum etnograficzne oraz miejsce pamięci bohaterów Cypru, którzy zginęli w walcząc o niepodległość przeciw Brytyjczykom w 1955 r.
Piątego dnia udaliśmy się w góry Troodos do trzech miejscowości: Kakopetria, Pedoulas i Kalopanayiotis, gdzie zwiedzaliśmy kościoły bizantyńskie z XI w. wpisane na listę dziedzictwa UNESCO:
1. Agios Nikolaos tis Stegis - Kościół zbudowany w XI wieku, ok. 5 km na północ od wsi Kakopetria, jedyny zachowany budynek dawnego zespołu klasztornego. Jego wnętrze zdobią freski z okresu od XI do XVII wieku.
2. Agios Ioannis Lampadistis - Zespół klasztorny wybudowany w XI wieku we wsi Kalopanagiotis słynącej ze źródeł siarkowych. Obejmuje dwie cerkwie i kaplicę ozdobione freskami z okresu od XIII do XV wieku.
3. Archangelos Michail - Świątynia wzniesiona w stylu późnobizantyjskim w 1474 roku.
Ostatniego dnia uczniowie od samego rana pracowali w międzynarodowych zespołach nad prezentacjami opisującymi ich wrażenia z wizyty na Cyprze. W tym czasie nauczyciele pracowali nad raportem i omawiali szczegóły następnych spotkań. Potem odbył się pokaz prezentacji i ceremonia wręczenia certyfikatów.