nowy projekt realizowany w CLVIII Liceum w ramach programu Erasmus + 2017-2019
W warsztatach na Krecie udział wzięły: Aleksandra i Natalia z 3b.
Gratulujemy :-)
WIZYTA NA KRECIE - GENERAL SCHOOL OF SITIA
SITIA 15-20 PAŹDZIERNIKA 2017
Pierwszy dzień spotkania międzynarodowego w Sitii na Krecie upłynął w cudownej atmosferze tradycyjnego greckiego barbecue, wspólnych tańców i śpiewu. Uczniowie z Grecji, Polski, Cypru, Austrii, Hiszpanii i Rumunii mieli możliwość poznania się i spędzenia wspólnie czasu, by w kolejnych dniach razem pracować i poznawać kulturę i tradycję Krety.
Podczas biesiady uczestnicy projektu mogli spróbować tradycyjnych potraw kuchni greckiej, a także zaprezentować piosenki i tańce swoich krajów.
Drugi dzień międzynarodowego spotkania w Sitii na Krecie poświęcony był prezentacji na temat kraju, regionu i szkoły każdego partnera. Uczniowie z poszczególnych krajów przedstawili zebranym najważniejsze miejsca swoich państw, miast oraz opisali swoje szkoły. Po przerwie nastąpiła część poświęcona narodowym legendom. Zespół z Polski przedstawił legendę o początkach Polski oraz o założeniu Warszawy. Po prezentacjach zwiedzaliśmy szkołę i zrobiliśmy wspólne zdjęcia.
Trzeci dzień, wtorek, uczestnicy projektu uczyli się języka greckiego. Poznali podstawowe słowa i zwrotu, które mieli okazję zastosować w zaimprowizowanych scenkach.
Po zajęciach zwiedzaliśmy Muzeum archeologiczne, w którym znajduje się bardzo cenna figurka z kości słoniowej, pokryta złotem i głową z węża. Potem udaliśmy się do Vai, gdzie znajduje się największy w Europie gaj palmowy.
Następnie zwiedzaliśmy Monastyr w Toplou, jeden z najważniejszych klasztorów na Krecie oraz stanowisko archeologiczne w Palaikastro.
Środa upłynęła pod znakiem warsztatów: uczyliśmy się jak zrobić mydło, a potem zespół z Polski zaprezentował jak zrobić dekorację jesienną z liści klonowych.
Następnie pojechaliśmy do Moklos - stanowiska archeologicznego z okresu minojskiego oraz tawerny serwującej tradycyjne potrawy kuchni greckiej. Podczas podróży podziwialiśmy widoki oraz piękno flory i fauny Krety.
W czwartek zwiedzaliśmy Zakros, miejscowość na wschodzie Krety, będące jednym z czterech centów kultury minojskiej. W mieście znajdował się jeden z czterech odkrytych na Krecie pałaców. Zakros zostało odkryte przez brytyjskiego archeologa Davida George’a Hogartha.
Odwiedziliśmy tu także Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Hydrologiczne i Digital Museum. W czasie zwiedzania stanowiska archeologiczne z pałacem minojskim mieliśmy lekcję o tragedii greckiej i zasadach demokracji.
Ostatni dzień spotkania rozpoczął się od wspólnej pracy uczniów nad prezentacjami pokazującymi, czego się nauczyli w ciągu tego tygodnia. Pomocne w tym były dzienniki wizyty, w których codziennie należało dokonać wpisu na temat odwiedzanym miejsc i wykonywanych zadań.
Każdy zespół pokazał i omówił swoją pracę. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów, a potem wspólne warsztaty tańców greckich, w których udział wzięli wszyscy uczniowie ze szkoły w Sitii, uczniowie z projektu i nauczyciele.
Nasza podróż do domu rozpoczęła się w sobotę o świcie a zakończyła w niedzielne popołudnie lądowaniem na lotnisku w Modlinie. Pokonaliśmy ok. 300 km na Krecie a potem ponad 2000 km w powietrzu. W drodze powrotnej z Sitii zwiedliśmy jeszcze Knossos - pałac legendarnego króla Minosa, Minotaura, gdzie mit o Ariadnie i Tezeuszu staje się realny. Wieczorem spacerowałyśmy po uroczej Chanii, by rano w niedziele wsiąść do samolotu do domu.
Warsztaty na Krecie pozostaną na zawsze w naszej pamięci.