top of page
W warsztatach na Krecie udziaÅ‚ wzięły: Aleksandra i Natalia z 3b.
Gratulujemy :-)

WIZYTA NA KRECIE - GENERAL SCHOOL OF SITIA

SITIA 15-20 PAŹDZIERNIKA 2017
 

Pierwszy dzieÅ„ spotkania miÄ™dzynarodowego w Sitii na Krecie upÅ‚ynÄ…Å‚ w cudownej atmosferze tradycyjnego greckiego barbecue, wspólnych taÅ„ców i Å›piewu. Uczniowie z Grecji, Polski, Cypru, Austrii, Hiszpanii i Rumunii mieli możliwość poznania siÄ™ i spÄ™dzenia wspólnie czasu, by w kolejnych dniach razem pracować i poznawać kulturÄ™ i tradycjÄ™ Krety.

Podczas biesiady uczestnicy projektu mogli spróbować tradycyjnych potraw kuchni greckiej, a także zaprezentować piosenki i taÅ„ce swoich krajów. 

​

​

 

Drugi dzieÅ„ miÄ™dzynarodowego spotkania w Sitii na Krecie poÅ›wiÄ™cony byÅ‚ prezentacji na temat kraju, regionu i szkoÅ‚y każdego partnera. Uczniowie z poszczególnych krajów przedstawili zebranym najważniejsze miejsca swoich paÅ„stw, miast oraz opisali swoje szkoÅ‚y. Po przerwie nastÄ…piÅ‚a część poÅ›wiÄ™cona narodowym legendom. ZespóÅ‚ z Polski przedstawiÅ‚ legendÄ™ o poczÄ…tkach Polski oraz o zaÅ‚ożeniu Warszawy. Po prezentacjach zwiedzaliÅ›my szkoÅ‚Ä™ i zrobiliÅ›my wspólne zdjÄ™cia.

 

 

 

 

Trzeci dzieÅ„, wtorek, uczestnicy projektu uczyli siÄ™ jÄ™zyka greckiego. Poznali podstawowe sÅ‚owa i zwrotu, które mieli okazjÄ™ zastosować w zaimprowizowanych scenkach.

Po zajÄ™ciach zwiedzaliÅ›my Muzeum archeologiczne, w którym znajduje siÄ™ bardzo cenna figurka z koÅ›ci sÅ‚oniowej, pokryta zÅ‚otem i gÅ‚owÄ… z węża. Potem udaliÅ›my siÄ™ do Vai, gdzie znajduje siÄ™ najwiÄ™kszy w Europie gaj palmowy.

NastÄ™pnie zwiedzaliÅ›my Monastyr w Toplou, jeden z najważniejszych klasztorów na Krecie oraz stanowisko archeologiczne w Palaikastro. 

​

 

 

 

Åšroda upÅ‚ynęła pod znakiem warsztatów: uczyliÅ›my siÄ™ jak zrobić mydÅ‚o, a potem zespóÅ‚ z Polski zaprezentowaÅ‚ jak zrobić dekoracjÄ™ jesiennÄ… z liÅ›ci klonowych.

NastÄ™pnie pojechaliÅ›my do Moklos - stanowiska archeologicznego z okresu minojskiego oraz tawerny serwujÄ…cej tradycyjne potrawy kuchni greckiej. Podczas podróży podziwialiÅ›my widoki oraz piÄ™kno flory i fauny Krety.

​

 

 

 

 

 

W czwartek zwiedzaliÅ›my Zakros, miejscowość na wschodzie Krety, bÄ™dÄ…ce jednym z czterech centów kultury minojskiej. W mieÅ›cie znajdowaÅ‚ siÄ™ jeden z czterech odkrytych na Krecie paÅ‚aców. Zakros zostaÅ‚o odkryte przez brytyjskiego archeologa Davida George’a Hogartha.

OdwiedziliÅ›my tu także Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Hydrologiczne i Digital Museum. W czasie zwiedzania stanowiska archeologiczne z paÅ‚acem minojskim mieliÅ›my lekcjÄ™ o tragedii greckiej i zasadach demokracji.

​

​

 

Ostatni dzieÅ„ spotkania rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ od wspólnej pracy uczniów nad prezentacjami pokazujÄ…cymi, czego siÄ™ nauczyli w ciÄ…gu tego tygodnia. Pomocne w tym byÅ‚y dzienniki wizyty, w których codziennie należaÅ‚o dokonać wpisu na temat odwiedzanym miejsc i wykonywanych zadaÅ„.

Każdy zespóÅ‚ pokazaÅ‚ i omówiÅ‚ swojÄ… pracÄ™. NastÄ™pnie odbyÅ‚a siÄ™ uroczystość wrÄ™czenia certyfikatów, a potem wspólne warsztaty taÅ„ców greckich, w których udziaÅ‚ wziÄ™li wszyscy uczniowie ze szkoÅ‚y w Sitii, uczniowie z projektu i nauczyciele.

​

 

 

Nasza podróż do domu rozpoczęła siÄ™ w sobotÄ™ o Å›wicie a zakoÅ„czyÅ‚a w niedzielne popoÅ‚udnie lÄ…dowaniem na lotnisku w Modlinie. PokonaliÅ›my ok. 300 km na Krecie a potem ponad 2000 km w powietrzu. W drodze powrotnej z Sitii zwiedliÅ›my jeszcze Knossos - paÅ‚ac legendarnego króla Minosa, Minotaura, gdzie mit o Ariadnie i Tezeuszu staje siÄ™ realny. Wieczorem spacerowaÅ‚yÅ›my po uroczej Chanii, by rano w niedziele wsiąść do samolotu do domu.

Warsztaty na Krecie pozostaną na zawsze w naszej pamięci.

bottom of page